WebZdarma.cz

Dnešní datum: 12. 11. 2019   | Hlavní stránka | Seznam rubrik | Download | Weblinks |    
  Hlavní menu

  Seznam Témat
mínus Cyklistika a zdraví
mínus Informace
mínus Regenerace
mínus Výživa cyklisty
mínus Výkonnostní cyklistika

  Přihlášení čtenáře
Uživatelské jméno:
Heslo:


Registrace nového čtenáře!

  Odkazy

body
mountainbike
CyklistikaChata Česká KanadaKomorníkStrmilovUbytování Jindřichův HradecStrmilov PenzionyČeská Kanada ubytováníJižní Čechy PenzionKunžakRybolovUbytováníUbytování samotaJižní Čechy

Zde může být odkaz
na Vaše stránky


Kontakt  Informace


230-332-383


téma * Nejčastější zdravotní problémy cyklisty
Vydáno dne 14. 10. 2004 (16832 přečtení)

Jelikož se cyklistika v posledních letech razantně rozšířila a vzrostla a dále vzrůstá její obliba je potřeba se podívat na zajímavé aspekty života cyklisty. Začíná to tím, že si koupí své první kolo za ušetřený peníz a začne na něm podnikat výlety. Postupem času se vyjížďky prodlužují cyklista tráví mnoho hodin v sedle kola. Už mu nestačí kraťase od větnamců a musí si koupit cyklistické oblečení. Najednou mu nestačí ani jeho kolo, vymění jej za modernější lépe ovladatelné. A najednou ho tu začne píchat v koleni, tu zase tupá bolest za krkem, tu pálení v bedrech. Pomyslí si, co se to děje. Mám kvalitní kolo, oblečení tak by mělo být vše v pořádku. Jenže není. Podívejme se kolik investoval za poslední léta do kola a co udělal pro svoje zdraví??? Nic, bral to jako samozřejmost, jenže to je právě chyba většiny cyklistických nadšenců. Pro kolo první poslední, ale pro svoje zdraví nedělají nic. To je krátkodobá politika!

Podíváme se na problematické partie cyklisty:

  • Sedací část těla (zadek, zadnice, pr…..) – každý to nazývá jinak. Určitě budete souhlasit s tím, že se tomu nevyhne nikdo. Jak začínající cyklista tak i profesionál má problémy s bolestí v sedací časti těla. Bohužel se s tím nedá nic jiného dělat než to překousnout a osedět tuto část. Časem si zvykneme. Důležitá věc!!! Pokud používáme cyklistické kraťase, což si myslím, že je dnes už samozřejmost, NOSÍME JE POUZE NA HOLÉ TĚLO !!! Nikdy pod ně nenosíme slipy, trenky či dámy kalhotky.

  • Svaly, šlachy, klouby – bohužel, cyklistiky je sport, který zatěžuje pouze část lidského těla, těmi jsou dolní končetina. Dochází k dlouhodobému zatěžování, jenž vede k tvorbě nových svalových vláken. Ale pokud tento namáhaný sval neprotahujeme dochází postupně k jeho zkracování. To má za následek zvýšení napětí úponů šlach svalů. Zjistíme to jednoduše. Při zohnutí nedosáhneme špičkami prstů země apod. Pokud takto zkrácené svaly máme delší dobu, za čas dojde k bolesti v postižené oblasti. Je důležité se v tom okamžiku zastavit a přemýšlet nad příčinami bolesti s snažit se je eliminovat. Bylo by dobré při déle přetrvávajících potížích navštívit lékaře. Poté začít s postupným protahováním zkrácených svalů. Každý kdo to myslí s cyklistikou vážně a je ohleduplný ke svému zdraví měl by před i po každé zátěži svaly protáhnout. Zabere to chvilku, ale mnoho násobně se vám to vrátí.

  • Bolesti zad – asi se tím setkal každý, kdo dlouhou dobu tráví na kole. Objeví se nepříjemný pocit v zádech. Je to způsobeno tím, že člověk je delší dobu ve strnulé poloze, jenže s tím nic neuděláme. Svaly podél celé páteře se zkracují, jak v oblasti bederní tak i v krční části. To vyvolává naše pocity. V některých případech může docházet až k brnění konečků prstů na rukou. Pokud se projeví nějaké potíže je lepší zajít za odborným lékařem pro jejich nápravu.

Z výše uvedeného je zřejmá nezastupitelná úloha preventivního cvičení, posilování a strečinku. Po zvládnutí těchto cviku v kombinaci s pravidelnou jízdou na kole se určitě dostaví radost ze života a kolo se pro nás stane aktivním životním stylem.[Akt. známka: 2,22] 1 2 3 4 5

( Celý článek | Autor: Michal Perička | Počet komentářů: 61 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek )

  Horké novinky

09.07.2005: POZOR POZOR

POZOR POZOR
Zajímají Tě podobná témata jako je systematický trénink na kole? A máš nějaké zkušenosti s plánováním tréninku? A chtěl by jsi přispět články na tento web? Pokud Tě to láká, není nic lehčího než dát o sobě vědět a kontaktovat mě na ICQ: 230-332-383, nebo email .
POZOR POZOR


  Anketa
Kolik jste již letos stačili odjet závodů?

jeden
2416  (2416 hl.)
dva
1617  (1617 hl.)
tři
1352  (1352 hl.)
čtyři
1326  (1326 hl.)
pět
1524  (1524 hl.)
šest
1327  (1327 hl.)
více .....
1536  (1536 hl.)

Celkem hlasovalo: 11098


  Čtenář
Neznámý čtenář

  Kalendář akcí
<<  Listopad  >>
PoÚtStČtSoNe
    1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.